niedziela, 4 lipca 2010

Z cyklu: Słownik najnowszej polszczyzny I

„Już można? (...)Tak?

Proszę Państwa,

zupełnie przypadkowo tuż przed wyborami wpadł w ręce naszych agentów wpływu brudnopis Słownika najnowszej polszczyzny. (...) Niestety z powodu trwającej ciszy nocnej, tzn... przepraszam, chciałem oczywiście powiedzieć: wyborczej (...) nie mogliśmy zamieścić (...) bardzo ciekawych przykładów znajdujących się tam haseł. Poza tym naszym specom zabrało nieco czasu odczytanie pisma ręcznego naukowca lub grupy naukowców (trwają ustalenia, różny charakter pisma wskazuje na to, że (...) palce maczały co najmniej dwie osoby), którzy sporządzili pierwotną wersję słownika. Wygląda na to, że jest to jedyna kopia tej pracy celowo napisana ręcznie, aby nie padła łupem hakerów. Padła jednak łupem naszych (...). Dlatego dla dobra ludzkości i naszej kultury publikujemy wybiórczo (...), które udało się odcyfrować. (...) (...). Niestety nie wszystko jeszcze zostało odczytane (...). Stąd braki. (...), ale (...)”

(Fragment przemówienia szefa naszej agencji na konferencji prasowej, która się odbyła tuż po zakończeniu ciszy wyborczej. Tekst spisano z taśmy spreparowanej przez naszych rosyjskich przyjaciół. Trudne do odtworzenia części przemówienia zaznaczono nawiasami z trzema kropkami.)

Duże miasto – miasto, w którym ludzie głosują na Marszałka (por. Marszałek) i tak jak sugeruje Gazeta (por. Gazeta, małe miasteczko, wieś).

Dyplomatołek (od dyplom i matołek) – matołek z dyplomem, który głosując na Marszałka (por. Marszałek, magister) sądzi, że w ten sposób zalicza się do grona osób światłych.

Inteligencja – towar nienabywany (wbrew obiegowym opiniom krążącym w pewnych środowiskach) wraz z dyplomem ukończenia studiów wyższych (por. dyplomatołek).

Małe miasteczko – miejscowość, w której ludzie myślą samodzielnie i głosują inaczej niż sugeruje Gazeta (por. Gazeta, małe miasteczko, wieś)

PO Prezydent – nie mylić z p.o. prezydenta (por. p.o. prezydenta).

Wieś – miejscowość, w której ludzie sądzą, że to nie dyplom i głosowanie na Marszałka (por. Marszałek) świadczą o inteligencji (por. inteligencja, duże miasto, małe miasteczko).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz