niedziela, 24 stycznia 2010

Z pasją o węgierskim pisarzu

Lubię, gdy ktoś potrafi z pasją opowiadać o swojej fascynacji literaturą (i nie tylko). W radiowej „Dwójce” leci bardzo ciekawy cykl audycji „Zapiski ze współczesności”. Jeżdżąc autem po mieście mam okazję czasem posłuchać dłuższych lub krótszych fragmentów tych radiowych gawęd, w których ludzie kultury i nauki opowiadają o swoich doświadczeniach życiowych i intelektualnych. Bywa, że są one wstrząsające lub zabawne, z reguły zajmujące. Tworzą mozaikę różnych losów, która mówi nam coś nie tylko o tym, czym są czasy nam współczesne, ale również miniony wiek XX. Szkoda, że radio udostępnia poszczególne programy z cyklu w Internecie tylko przez jakiś okres, zamiast umożliwić korzystanie z wszystkich tych audycji po określonym czasie emisji bez ograniczeń. Rozumiem, że zapewne wiąże się to z problemami budżetowymi, a szkoda, bo do niektórych z gawęd serii chciałoby się powrócić.

Z dostępnych obecnie w Internecie „Zapisków...” polecam opowieści Feliksa Netza, a zwłaszcza gawędę 4, gdzie z niekłamanym zachwytem i pasją opowiada o swojej fascynacji pisarstwem węgierskiego pisarza Sándora Máraiego. Ta pasja Feliksa Netza może okazać się zaraźliwa. Zwłaszcza, jeśli ktoś nie czytał jeszcze prozy wybitnego Węgra. Choć sam nie określiłbym się jako entuzjasta twórczości autora „Krwi świętego Januarego”, to słuchałem polskiego tłumacza oczarowany. Zaintrygowała mnie w jego gawędzie przy okazji rola zbiegów okoliczności w naszym życiu. Gdyby Netz któregoś dnia nie... A zresztą! Posłuchajcie najlepiej sami...

PS

Jeśli o literaturze i radiu już mowa, to warto zwrócić uwagę na inny arcyciekawy program „Dwójki”, jakim są dyskusje trójki wybitnych krytyków: Tomasza Burka, Piotra Matywieckiego oraz Iwony Smolki nadawane jako „Tygodnik Literacki”. Niestety Iwona Smolka poinformowała, że audycja staje się de facto „dwutygodnikiem”, gdyż nowe nagrania będą leciały na przemian z archiwalnymi. Znowu ograniczenia budżetowe! Jestem ciekaw, która stacja komercyjna zapewni mi takie programy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz