wtorek, 9 października 2018

Reżyser jak huba ludzka na drzewie Europy


Znany reżyser chodzi po redakcjach (albo redakcje przychodzą do niego) i gada bzdury. Gdybyśmy nie żyli w czasach totalnego upadku, każdy rozsądny redaktor naczelny doradziłby panu reżyserowi: „Daj sobie spokój, Wojtek, z tymi gadkami o kalendarzach z papieżami i śpiewnikami oazowymi na poczcie, bo się po prostu ośmieszasz. My ci tego nie puścimy, to się wytnie, ale nie rozpowiadaj tych nonsensów gdzie indziej, bo ktoś to wydrukuje i będzie kupa śmiechu na całą Polskę”. Ale nikt mu tak nie powie, bo żaden z tych szanownych panów redachtorów sam o tym nie wie.

Tymczasem to ów reżyser jest tym „alienem”, obcym (i nie koniecznie ósmym pasażerem Nostromo, choć mającym podobnie morderczy instynkt). To on jest hubą ludzką na drzewie Europy, która pijąc z niego soki twierdzi, że to Europa wyrosła na niej i jej podobnych hubach.

Wyobraźmy sobie oto np. Murzyna z Afryki (przy całym szacunku do Murzynów) np. z Namibii albo z Zimbabwe, który przyjeżdża do Polski, osiedla się tu, mieszka tu, pracuje i oto w pewnym momencie dostaje nagle szajby. I chodzi i opowiada chętnym do słuchania dziennikarzom, jak to idzie na pocztę i widzi kalendarze z białymi i książki pisane przez białych, jedzie autem, a tu brzydkie budowle postawione przez białych, a jego dzieci chodzą do szkoły, a tam sami biali. I co gorsza jakiś pracownik IPN-u na dodatek uczestniczył w zgromadzeniu białych. On (ten Murzyn) się dusi. Jego (tego Murzyna) pokolenie jest już stracone. Ale jego (tego Murzyna) dzieci może będą już żyły w szczęśliwszym świecie, gdzie białych nie będzie albo będzie ich bardzo mało i nastąpi rozdział państwa od białych.

A więc ten reżyser chodzi i wygaduje podobne bzdury, jakie wygaduje ten wyimaginowany Murzyn (albo Eskimos czy Apacz, jeśli ktoś obawia się w tym ukrytego rasizmu). Jeśli to, co napisałem wyżej, nie jest jeszcze jasne: Europa to Kościół katolicki. Ten wyśmiewany Polak-katolik, to tak naprawdę Polak-Europejczyk. To, że taki reżyser może robić swoje głupie filmy, zawdzięcza faktowi, że Europę budował Kościół katolicki a nie wyznawcy Mahometa na przykład. Jednak, skąd nasz reżyser ma o tym wiedzieć, jeśli on nawet nie wie, że to on jest barbarzyńcą, a wydaje mu się, że tak naprawdę jest Europejczykiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz