wtorek, 23 stycznia 2018

Sic transit gloria mundi – co z katolicką Europą, ojcze święty?


Pisałem wczoraj o znanym blogerze i jego obronie ojca świętego. Stwierdziłem, że choć w innych dziedzinach wykazuje się on sporą przenikliwością, to akurat na temat Kościoła niewiele mądrego ma do powiedzenia, poza inwektywami wymierzonymi w zasłużonych dla wiary katolickiej duchownych. Nie trzeba było długo czekać, by przeczytać kolejne niepokojące wiadomości. Właściwie w przypadku tego pontyfikatu to niestety normalność i chciałoby się wierzyć, że nie nad wszystkim ojciec święty jest w stanie zapanować.


Pierwsza wiadomość przyszła z Portugalii i dotyczy twórczego rozwinięcia myśli Amoris laetitia. Jak informuje portal Church Militant, tamtejszy arcybiskup, Jorge Ortiga, postanowił wprowadzić w życie idę rozeznania i towarzyszenia parom, które po rozwodzie są w nowych związkach cywilnych. W tamtejszej archidiecezji będzie działał specjalny zespół, który ma za zadanie pomóc takim parom w rozeznaniu swojej sytuacji i podjęciu ostatecznej decyzji, czy mogą przystępować do Komunii Świętej.


Chciałoby się wierzyć, że to tylko taki trick, który ma tych ludzi sprowadzić na dobrą drogę i uświadomić im, że zgodnie z nauką Kościoła nie może być mowy o przystępowaniu do Komunii, gdyż po prostu żyją w stanie grzechu ciężkiego! Arcybiskup podpierając się wypowiedzią ojca świętego z Amoris laetitia stwierdził: „jesteśmy powołani do kształtowania sumień, a nie ich zastępowania”.


Druga smutna wiadomość pochodzi z Mariawald w Niemczech. Jak donosi portal PCh24.pl, „Watykańska Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego zmusiła zakon trapistów do zamknięcia klasztoru, który w przyszłym roku obchodziłby 110. rocznicę działalności”. Według portalu „dom zakonny w Mariawald, jako jedyny z niewielu w świecie, sprawuje Mszę świętą w tradycyjnym rycie. Niestety, już niedługo”. Okazuje się, że mimo dojścia do porozumienia, weto postawiła watykańska Kongregacja. Chciałoby się ze smutkiem powiedzieć: „Sic transit gloria mundi”.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz